Czas dziennikarzy

W dniu 11 grudnia 2015 r. w naszej szkole odbyła się konferencja „Media młodych”, zorganizowana przez redakcję szkolnego czasopisma „Limbus”, Radę Samorządu Uczniowskiego oraz Fundację „Absolwent”. Naszymi gośćmi byli Starosta Powiatu Gostyńskiego, pan Robert Marcinkowski oraz Prezes Zarządu Fundacji „Absolwent”, pan Jarosław Tomczak. Pierwszym punktem programu było uroczyste otwarcie konferencji przez pana Starostę. W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie pięciu szkół gimnazjalnych oraz pięciu szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Gostyńskiego, swój udział zgłosiło 68 osób.

Pierwszą część konferencji stanowiła dyskusja moderowana z naszymi gośćmi specjalnymi, Mariuszem Kwaśniewskim, absolwentem ZSO, dziennikarzem poznańskiego Radia Merkury oraz Zbigniewem Urbańskim, byłym rzecznikiem prasowym policji, obecnie dziennikarzem Onet.pl, prowadzącym program Prawdziwe zbrodnie. Dyskusja ta, prowadzona przez uczniów, Mateusza Muchę i Krzysztofa Marcinkowskiego, dotyczyła głównie współczesnych mediów. Nasi goście odpowiadali na różne pytania, m.in. mówili o początkach swojej pracy w mediach, różnych jej etapach, ale podjęli także temat cech, które są niezbędne w tym zawodzie. Rozmowa z naszymi gośćmi była bardzo interesująca i z auli wychodziliśmy z poczuciem, że niestety zabrakło czasu na zadanie jeszcze wielu innych pytań. Po zakończeniu dyskusji nastąpiła przerwa, w trakcie której można było skorzystać z konferencyjnej kawiarenki.

W drugiej części naszego przedsięwzięcia odbyły się warsztaty dziennikarskie. Uczestnicy mogli wybrać dwa, spośród czterech zaproponowanych przez nas tematów. Dotyczyły one dziennikarstwa radiowego, pracy dziennikarza w tygodniku lokalnym, tworzenia młodzieżowej telewizji internetowej oraz korzyści, jakie w indywidualnym rozwoju daje praca w mediach szkolnych. Zajęcia prowadzili zaproszeni przez nas poloniści i dziennikarze. Finał stanowiło podsumowanie, które odbyło się w auli, gdzie głos zabrała Dyrektor szkoły, pani Lucyna Tęga oraz przedstawicielka organizatorów, pani Justyna Niedziela

Organizacja konferencji była dla nas ogromnym wyzwaniem. Dziękujemy osobom oraz instytucjom, które wsparły nasze działania, głównemu sponsorowi - Fundacji „Absolwent, Starostwu Powiatowemu, Przedsiębiorstwu „Mirage” pani Moniki Bielki oraz Radzie Rodziców. Piątkowa konferencja rozpoczęła cykl związanych z mediami przedsięwzięć, o których informacje na bieżąco będą pojawiać się na stronie internetowej szkoły.

Wojciech Dolatowski