Poszukiwacze skarbów

Już po raz kolejny w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu odbył się festyn dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców oraz opiekunów. W tym roku wydarzenie to przypadło na 7. czerwca. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Poszukiwacze skarbów”, a dodatkowego klimatu uroczystości nadawał przebrany za pirata uczeń szkoły. W przedsięwzięciu liczyły się przede wszystkim wspólna integracja i zabawa.

Festyn rozpoczął się o godzinie 16:30. Przybyli goście  udali się do punktu rejestracji, gdzie każde dziecko poznało swojego wolontariusza – ucznia liceum, który przez całą imprezę opiekował się i wspomagał w konkurencjach swojego podopiecznego. Podczas gdy rodzice i opiekunowie mieli czas na odpoczynek i rozmowę przy kawie i ciastkach, ich pociechy bawiły się w najlepsze na dworze. Wśród zabaw znalazły się konkurencje sportowe tj. slalom z piłką, rzuty do kosza czy rzuty do celu. Około godziny 17.00 zaczęły się atrakcje związane z tytułem tegorocznego festynu, czyli poszukiwanie skarbów.  Każdy uczestnik otrzymał mapę z zaznaczoną do skarbu drogą. Zadanie nie było jednak łatwe, ponieważ na szlaku czekało kilkanaście stanowisk z różnymi zabawami i konkurencjami do wykonania. Ale nie liczyła się przy tym poprawność, tylko zaangażowanie oraz podjęcie próby wykonania konkretnego zadania. Na całej trasie można było zgromadzić drobne upominki. Natomiast na końcu całej trasy na uczestników czekał obiecany skarb. Emocje sięgnęły zenitu, gdy pilnowane przez ducha morskiego rozbójnika  bogactwa, w postaci plecaków z upominkami, trafiły w ręce uczestników festynu. Po wręczeniu nagród przyszła pora na wspólne zdjęcie. To wydarzenie zakończyło tegoroczny festyn,  szczęśliwe dzieci i ich rodzice rozeszli się do domów.

Spotkanie z całą pewnością zaliczamy do udanych. Dzieci bawiły się świetnie, przez cały czas trwania pikniku  ich twarze tryskały radością a uśmiech nie schodził  z ust.  Mają one nadzieję wrócić tutaj za rok i znów świetnie się bawić. Żaden z wolontariuszy nie żałuje poświęconego czasu.  Widok dzieci, wkładających całe serce w przeróżne zabawy, pozbawił ich kompletnie  poczucia czasu.

Jest jeszcze jedna rzecz warta podkreślenia. Otóż piknik nie mógłby odbyć się bez wsparcia na jakie zawsze mogliśmy liczyć ze strony Powiatu Gostyńskiego oraz Stowarzyszenia Absolwentów, Wychowawców i Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Gostyniu.