Zostań Krwiodawcą

Jeśli chcesz zostać dawcą, jesteś zdrowy, bo tylko wtedy oddana krew nie spowoduje uszczerbku na twoim zdrowiu, a pomoże biorcy, możesz to zrobić 21.02.2017r. we wtorek od 10:00 - 14:00 w naszej szkole (sala 031). 

Krew ludzka to płynna tkanka ustrojowa, której mimo dużego postępu medycyny nie udało się jeszcze zastąpić żadną inną substancją. Krew od zawsze była i jest symbolem życia, poświęcenia, bohaterstwa. Tylko ludzie zdrowi i wrażliwi są jedynym źródłem krwi - taką osobą na pewno jesteś Ty. Oddając krew i osocze ratujesz zagrożone życie. Wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub gdy dzięki niej sami wracamy do zdrowia. Oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości.

UPRAWNIENIA KRWIODAWCÓW

Dawcy, który chociaż raz oddał honorowo krew, przysługuje tytuł Honorowy Dawca Krwi.

Takiej osobie, oprócz tytułu i legitymacji Honorowy Dawca Krwi (wydawanej przez odpowiednią jednostkę publicznej służby krwi), przysługuje również:

  • ekwiwalent kaloryczny w wysokości 4500 kcal, zwykle w formie czekolad lub innych produktów żywnościowych,
  • zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,
  • zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje krew.

Więcej szczegółów na stronie: www.rckik.poznan.pl

Organizatorem akcji jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu oddział w Lesznie. Zgłoszenia przyjmuje Pan Mateusz Matysiak.

ZAPRASZAMY