Zostań krwiodawcą

Krew ludzka to płynna tkanka ustrojowa, której -mimo dużego postępu medycyny- nie udało się jeszcze zastąpić żadną inną substancją. Krew od zawsze była i jest symbolem życia, poświęcenia, bohaterstwa. Tylko ludzie zdrowi i wrażliwi są jedynym źródłem krwi. Takie osoby znalazły się 21 lutego 2017r.  w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, gdzie została przeprowadzona, już po raz trzeci, zbiórka krwi.

Zgłosiło się 45 osób, spośród  których 41 mogło w tym dniu oddać krew, byli wśród nich uczniowie, nauczyciele oraz przyjaciele liceum. Zbiórkę zorganizowało Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Leszno oraz Mateusz Matysiak – nauczyciel ZSO, Marta Wawrzyniak - higienistka szkolna.

Wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub gdy dzięki niej sami wracamy do zdrowia. Cieszę się, że tak wiele osób zdecydowało się wziąć udział w akcji, wielu młodych oddało krew pierwszy raz, gratuluję im odwagi. Mam nadzieję, że grupa krwiodawców cały czas będzie się zwiększała, a tego typu akcje mają zachęcać do dania cząstki siebie innym.

Mateusz Matysiak