Pracownia Komiksowa

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu ogłasza zapisy do nowo otwartej Pracowni Komiksowej. Miłośnicy sztuki komiksu będą uczyć się tworzenia scenariuszy obrazkowych opowieści, wezmą udział w warsztatach z rysownikami, a na koniec spróbują stworzyć własny komiks o Gostyniu.

Zajęcia odbywać się będą w Bibliotece Publiczne Miasta i Gminy w Gostyniu w ramach całorocznego cyklu złożonego z 12 comiesięcznych spotkań. Każdy warsztat będzie trwał 3 godziny.

Dwa spotkania będą poświęcone specyfice i językowi komiksu. Trzy razy dyskutować będziemy o typach komiksów w Polsce, USA, Azji i Europie. Na dwóch spotkania zajmiemy się budową fabuł komiksowych, również dwa ukierunkowane zostaną na rysunek komiksowy. Trzy ostatnie warsztaty dotyczyć będą wydania własnego zina komiksowego.

Zajęcia w ramach Pracowni Komiksowej poprowadzi Witold Tkaczyk wraz z zaprzyjaźnionymi rysownikami i scenarzystami. Poniżej przedstawiamy sylwetkę i dorobek Witolda Tkaczyka.


Witold Tkaczyk – wydawca, grafik, dziennikarz, scenarzysta komiksowy, założyciel Zin Zin Press, w l. 1993-2004 redaktor prowadzący i wydawca Magazynu Komiksów AQQ, najbardziej kompetentnego pisma monitorującego polską i zagraniczną scenę komiksową tamtego czasu.
Wieloletni kierownik graficzny dziennika ,,Głos Wielkopolski” (1991-2005), później także na kierowniczych stanowiskach w różnych wydawnictwach, m.in. DW Kruszona (2007-2015).

Od 2005 r. realizuje serię komiksów historycznych, które zyskały sobie przychylność krytyków i zainteresowanie czytelników.Od początku istnienia związany z Międzynarodowym Festiwalem Komiksu i Gier w Łodzi, juror konkursu na najlepszy komiks, który towarzyszy temu festiwalowi.

Laureat kilku istotnych wyróżnień polskiej branży komiksowej (m. in. Nagroda K – Postać Roku 1999, Nagroda TYTUSA – doktorat humoris causa, 2001). W 2010 r. został udekorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaką honorową ,,Zasłużony dla kultury”.


Zapisy do Pracowni Komiksowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gostyń przyjmowane są w budynku Biblioteki przy ulicy Wrocławskiej 257. We wszystkich punktach obsługi czytelników i w administracji dostępne są deklaracje, o które należy zapytać, a po wypełnieniu oddać pracownikowi Biblioteki.

Osoby, które już wypełniły deklarację podczas wypożyczania komiksów i na Światowym Dniu Publicznego Czytania Komiksów nie muszę wypełniać jej ponownie. O terminie pierwszego spotkania poinformuje ich pracownik Biblioteki.

Zajęcia ruszą pod koniec października i są darmowe, decyduje kolejność zgłoszeń!

W razie wątpliwości szczegółowych informacji udzielamy pod nr tel. 65 572 0952