Zostań krwiodawcą

Jeśli chcesz zostać dawcą, jesteś zdrowy, bo tylko wtedy oddana krew nie spowoduje uszczerbku na twoim zdrowiu, a pomoże biorcy, możesz to zrobić 27.02.2018r. we wtorek w godz. 10:00 - 14:00 w Gostyńskim Liceum. Pokażmy naszym dzieciom, że potrafimy czynić dobro. Zapraszamy.
 
UPRAWNIENIA KRWIODAWCÓW
 
Dawcy, który chociaż raz oddał honorowo krew, przysługuje tytuł Honorowy Dawca Krwi.
 
Takiej osobie, oprócz tytułu i legitymacji Honorowy Dawca Krwi (wydawanej przez odpowiednią jednostkę publicznej służby krwi), przysługuje również:
• ekwiwalent kaloryczny w wysokości 4500 kcal, zwykle w formie czekolad lub innych produktów żywnościowych,
• zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,
• zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje krew.
 
Więcej szczegółów na stronie: www.rckik.poznan.pl
 
Organizatorem akcji jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu oddział w Lesznie oraz Pan Mateusz Matysiak.
 
Krew ludzka to płynna tkanka ustrojowa, której mimo dużego postępu medycyny nie udało się jeszcze zastąpić żadną inną substancją. Krew od zawsze była i jest symbolem życia, poświęcenia, bohaterstwa. Tylko ludzie zdrowi i wrażliwi są jedynym źródłem krwi - taką osobą na pewno jesteś Ty. Oddając krew i osocze ratujesz zagrożone życie. Wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub gdy dzięki niej sami wracamy do zdrowia. Oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości.