Najlepsi młodzi historycy rywalizowali z okazji 100-lecia szkoły

Dnia 10 grudnia 2019 roku, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, odbył się szkolny Konkurs Historyczny „50 pytań na 100-lecie szkoły”.

W 1919 roku po wybuchu powstania wielkopolskiego w miejsce niemieckiej szkoły utworzono polskie gimnazjum (Wyższą Szkołę Miejską). Z dawnej szkoły niemieckiej praktycznie nic nie zostało. Zmieniło się wszystko: nazwa, program nauczania, większość kardy pedagogicznej, dyrektor. Część niemieckich i żydowskich uczniów nie chciała się uczyć w polskiej szkole i odeszła z nowej placówki. Zmienił się jednak przede wszystkim duch panujący w szkole. W miejsce pruskich zasad zwalczających polskość, które przewidywały stosowanie kar cielesnych wobec uczniów posługujących się na zajęciach językiem polskim, wprowadzono nowy program. Kilka lat później został on zawarty w haśle „Bogu i Ojczyźnie Odrodzonej”.  Przed wojną, w okresie międzywojennym i w pierwszych latach po II wojnie światowej, rok 1919 r. był traktowany jako niekwestionowany moment powstania gimnazjum i liceum w Gostyniu.

Uczniowie startujący w szkolnych zawodach mieli do rozwiązania niełatwy test. Składał się on z 50 pytań z historii szkoły i losów jej absolwentów. W konkursie wzięło udział 11 uczniów, którzy bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami. W tabeli poniżej zamieszczona jest lista uczestników, którzy odpowiedzieli poprawnie na co najmniej 35 pytań. Konkurs przygotowali i przeprowadzili: nauczyciel - bibliotekarz Małgorzata Heyduk i historyk Roman Glura.