Wystawa "Milcząc –wołają” w Gostyniu

W dniach od 24 do 28 marca w auli naszego liceum można było obejrzeć jedną z najnowszych wystaw Instytutu Pamięci Narodowej "Milcząc-wołają". Ogólnopolska premiera miała miejsce 1 marca tego roku i Gostyń był trzecim miejscem, gdzie wystawę prezentowano.

Przedstawia ona historię Łączki - kwatery Ł na Powązkach w Warszawie, miejsca, gdzie skrycie w czasach stalinowskich zakopywano ciała pomordowanych bohaterów. Tutaj pochowano, a właściwie wrzucono do dołów śmierci ciała: generała Augusta Emila Fieldorfa, majora Zygmunta Szendzielorza "Łupaszki", majora Hieronima Dekutowskiego "Zapory", komandora Mieszkowskiego, komandora Zbigniewa Przybyszewskiego i bohatera z Auschwitz rotmistrza Witolda Pileckiego. Wystawa przedstawia losy czterech zamordowanych przez komunistów żołnierzy wyklętych, których szczątki udało się zidentyfikować podczas prowadzonych badań.

Dzisiaj, kiedy historia przyznała im rację, trzeba przywrócić godność tym pomordowanym, godnie pochować, walczyć ze stereotypem "bandytów", który przez 50 lat lansowała propaganda komunistyczna, i który tak wiele zła wyrządził rodzinom pomordowanych. Ogółem w czasach stalinowskich liczba osób aresztowanych, a później prawdopodobnie zamordowanych, których ciał nie oddano rodzinie wynosi od 18 do 20 tysięcy. Rodziny, które również prześladowano, nie miały szans dowiedzieć się, gdzie pochowano ich bliskich.

Na uroczystości otwarcia wystawy, która odbyła się 23 marca można było wysłuchać wykładu o żołnierzach wyklętych p. mgr. Mikołaja Kulczaka. Słowo wstępne o represjach stalinowskich wygłosił niżej podpisany.

Roman Glura