Włączamy ekoMYŚLENIE - Segregujemy śmieci z firmą MONDI SIMET

Są wykonane z grubego kartonu i mają służyć segregacji śmieci. Kosze wyprodukowane w firmie MONDI SIMET Sp. Z o. o. trafiły do dziesięciu szkół ponadpodstawowych z terenu południowo-zachodniej wielkopolski.

To wynik wspólnej akcji firmy i Stowarzyszenia Samorządów Południowo Zachodniej Wielkopolski: Samorząd dla zrównoważonego rozwoju: W ramach inauguracji akcji zapoczątkowane także konkurs plastyczny dla szkół pod hasłem „Włączamy ekomyślenie”.

Inauguracja akcji miała miejsce w Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu. Kartonowe kosze przeznaczone są do wielokrotnego użytku. Dzięki nim młodzież może segregować śmieci w szkole. Do akcji przyłączyły się: Zespół Szkół w Borku Wlkp., Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu, Zespół Szkól Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli, Zespół Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Bojanowie, Szkoła Branżowa I stopnia w Kobylinie, Zespół Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach oraz Zespół Szkół w Jutrosinie.

Każda ze szkół otrzyma zadeklarowaną liczbę koszy. Ponadto będą one wymieniane w razie zniszczenia. Oprócz pojemników do segregacji do placówek powędrowały specjalne kosze na nakrętki. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na cel charytatywny.

Przy okazji inauguracji akcji Stowarzyszenie oraz firma MONDI SIMET Sp. Z o.o. ogłosili wspólnie ekologiczny konkurs plastyczny przeznaczony dla uczniów wszystkich szkół. Przeprowadzony zostanie w trzech kategoriach: klasy I-IV, V-VII (szkoły podstawowe oraz szkoły ponadpodstawowe. Tematem rywalizacji będzie dowolna interpretacja hasła: „Włączamy ekomyślenie”. Przewidziano dwa etapy: pierwszy szkolny będzie polegać na przeprowadzeniu wewnętrznych eliminacji w szkole. W drugim etapie wezmą udział maksymalnie pięć najlepszych prac z każdej kategorii wiekowej w danej szkole. Na podstawie zgłoszeń komisja konkursowa wybierze laureatów, którzy otrzymają nagrody rzeczowe. Ponadto wystawa prac zostanie zaprezentowana podczas dożynek powiatowych na Świętej Górze koło Gostynia 15 sierpnia 2020 roku. Szczegóły rywalizacji w regulaminie dostępnym na stronie powiatu Gostyńskiego.

Przypomnijmy, Stowarzyszenie Samorządu Południowo-Zachodniej Wielkopolski: Samorząd dla zrównoważonego rozwoju: zrzesza 15 Samorządów południowo-zachodniej Wielkopolski. Głównymi celami jej działalności są działania zmierzająca do przeciwdziałania planom powstania kopalni odkrywkowej na terenie Wielkopolski. Ponadto prowadzi akcje, które mają uświadamiać, jak ważny jest zrównoważony rozwój i działania proekologiczne.