Polsko-francuskie kontakty…

Kwiecień w naszej szkole upłynął pod znakiem przyjaźni polsko-francuskiej. Zakończyła się właśnie druga część projektu wymiany uczniowskiej z Liceum im. Galileusza z Franqueville-Saint- Pierre. Tym razem gościliśmy naszych partnerów w Polsce. Tygodniowy projekt był kontynuacją zadania realizowanego jesienią we Francji, podporządkowanego  tematyce związanej z I wojną światową.

W czasie warsztatów młodzież przygotowała prezentacje na temat Polski, jej zwyczajów, niezwykłych miejsc  oraz  specyficznej sytuacji  historycznej w omawianym okresie. Ciekawą propozycją okazało się wspólne pisanie listów z okopów pierwszej wojny – uczniowie, pracując w grupach, wcielali się w role żołnierzy i łącząc polsko-francuskie doświadczenia, pisali o przeżyciach, obawach i tęsknotach walczących.

W programie znalazły się również odwiedziny u burmistrza Jerzego Kulaka, zwiedzanie klasztoru na Świętej Górze i spacer po Gostyniu. Dzięki uprzejmości Macieja Pedy mogliśmy pokazać francuskim gościom przepiękne, zabytkowe samochody, a Sławomir Handke zaprezentował nam niezwykłą kolekcję pojazdów militarnych.

W ramach poznawania Polski zaproponowaliśmy francuskim przyjaciołom zwiedzanie Wrocławia, Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz Muzeum Napoleońskiego w Witaszycach. Nie zabrakło czasu na relaks – przy zaporze wodnej w Jeżewie.  Wspólnej integracji służyły również pełne energii warsztaty taneczne prowadzone przez  Ewę Janowską,  artystyczne odlewy dłoni wykonane pod okiem Agnieszki Grzegorzewskiej oraz zajęcia sportowe prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego – Dagmarę Grajczak i Dariusza Smektałę.

Podsumowanie wymiany nastąpiło w Kinie pod Kopułą, gdzie wspólnie oglądaliśmy filmy i zdjęcia, zajadając się  pizzą i przygotowanymi przez rodziców smakołykami. Nie obyło się bez podziękowań, gratulacji, przyznano też nagrody za najlepiej napisany list z frontu. Projekt polsko-francuskiej wymiany z pewnością  należy do ciekawych, niezwykle wzbogacających obie strony doświadczeń. Młodzież uczy się języków, poznaje kulturę, historię, obyczaje, odmienność i codzienność innego narodu. Wiele nas różni, ale i wiele łączy. Francuzi z pewnością zapamiętają piękną, rozkwitającą wiosną Polskę, jej nowoczesne i tradycyjne oblicze, skomplikowaną historię, smak bigosu i pierogów oraz gościnność rodzin.

Dziękujemy bardzo za życzliwość, wsparcie finansowe i współpracę Powiatowi Gostyńskiemu, Gminie Gostyń, Stowarzyszeniu Absolwentów, Wychowawców i Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Gostyniu, BZWBK w Gostyniu, Firmom WIX-Filtron, Toral, Ardagh Glass, Handmet Millitary, Auto-Muzeum, Ev-Dance, Agart, Kongregacji Filipinów oraz GOK Hutnik. Serdeczne podziękowania za udaną współpracę kierujemy również do ATR Moana, która zapewniała obsługę transportową wymiany podczas wyjazdu do Francji i w Polsce.

KS, JB, MR, MP