Tydzień w Bawarii.Wymiana polsko – niemiecka

Uczestnicy wymiany polsko-niemieckiejSponsor

Guten Morgen! Takie właśnie powitanie każdego ranka przez tydzień słyszało 24 uczniów z gostyńskiego liceum przebywających na wymianie polsko- niemieckiej w uroczej Bawarii.

Wyjazd  do zaprzyjaźnionego Gimnazjum Josefa Bernharta w Türkheim , z którym nasza szkoła utrzymuje kontakty od 13 lat , nastąpił  8 czerwca 2015 roku.

Co najbardziej nas zaskoczyło w tym kraju ? Na pewno wszechobecna zieleń, czystość i aura spokoju-te elementy towarzyszyły nam przez cały pobyt w Niemczech.

Szkoła w Türkheim powitała nas dźwiękami orkiestry dętej , złożonej z uczniów. Niektórzy z nich tego dnia zdawali maturę , ich poświęcenie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Po przemowie dyrektora szkoły pana Josefa Reifa, pana burmistrza Seemüllera oraz niemieckich nauczycieli , mieliśmy pierwszą okazję do wykazania się znajomością języka obcego . Zaproponowano nam bowiem pracę w grupach z naszymi niemieckimi gospodarzami,  połączoną ze  zwiedzaniem szkoły. Zabawy sportowe na świeżym powietrzu oraz spacer po mieście Türkheim sprawiły, że rześcy czekaliśmy w napięciu na atrakcję dnia. I doczekaliśmy się. Kiedy podjechaliśmy pod Skyline-Park, czyli park rozrywki, oniemieliśmy. Przez kilka godzin wszyscy przełamywaliśmy wewnętrzne lęki , wjeżdżając na wielometrowy diabelski młyn czy lecąc w górę z nieprawdopodobną szybkością . Dawka adrenaliny, którą nam zapewniono, utrzymywała się jeszcze przez kilka następnych godzin i całą noc.

Kolejne dni upływały niezwykle szybko. Mieliśmy okazję doświadczyć  atmosfery panującej  na lekcjach w szkole niemieckiej i podziwiać rozmaite zainteresowania naszych kolegów i koleżanek z Niemiec.

Pogoda, którą sobie wywróżyliśmy, była niczym wahadło w stanie ciągłych zmian. Jednak mimo braku 30 stopni Celsjusza, pobyt na odkrytym, ogrzewanym przez wody termalne basenie zaliczony został do udanych, wliczając w tę atrakcję integracyjny mecz siatkówki plażowej pomiędzy uczniami obydwu grup. Tradycyjne i nietradycyjne potrawy to następna atrakcja i niebo dla łasuchów. Regionalne kluski bawarskie czy pachnące precle kusiły wszędzie swoim smakiem.

Warto podkreślić, że zostaliśmy przyjęci w sali posiedzeń Starostwa Powiatowego Mindelheim, gdzie zapoznano nas z prezentacją multimedialną porównującą powiat niemiecki, w którym się znajdowaliśmy, z powiatem gostyńskim.

Wśród atrakcji nie zabrakło również zwiedzenia słynnych niemieckich zamków, w tym zamku Neuschwanstein zbudowanego przed 200 laty przez króla Ludwika II, który zachwycił nas swoją bajkową architekturą przypominającą zamek królewny Śnieżki  zatopiony wśród gór . Widoki z zamkowego tarasu na alpejskie szczyty zapierały dech w piersiach.

W przedostatni dzień pobytu pojechaliśmy koleją do Monachium. Tętniąca życiem stolica Bawarii przywitała nas zamkiem Nymphenburg oraz położonym w pobliżu ogrodem botanicznym . Obowiązkowo zwiedziliśmy też  Marienplatz, którego punktem centralnym był  olbrzymi gotycki ratusz a  z wieży widokowej Alter Peter podziwialiśmy panoramę miasta.

Wieczorem tego dnia, w piątek, odbywał się w Türkheim Herzogfest. Jest to święto, które organizuje się co pięć lat , a więc  mieliśmy szczęście! Mogliśmy lepiej poznać Bawarię- zobaczyć tradycyjne stroje, zakosztować niemieckich smaków, obserwując mieszkańców regionu  prezentujących z dumą narodową kulturę.

Nie zapominajmy jednak, że wymiana uczniów z różnych krajów jest nie tylko okazją do podróżowania i zwiedzania. To możliwość poznania innych kultur, tradycji, smaków, a także zupełnie innej mentalności ludzi. Będąc w Niemczech, każdy z nas mógł sprawdzić swoje umiejętności  językowe, bo przecież wszędzie słyszeliśmy język niemiecki i to pomogło z pewnością większości z nas pokonać barierę językową i ośmieliło do posługiwania się poznanym w szkole językiem obcym.

W niedzielę 14 czerwca 2015 wróciliśmy do domów zadowoleni, a doznane przeżycia zostaną w naszych wspomnieniach na bardzo długo.

Serdecznie dziękujemy naszym nauczycielom, którzy opiekowali się nami podczas pobytu w Niemczech. Pani Beacie Pospieszyńskiej, która była koordynatorem wymiany oraz pani Annie Ptak i panu Dariuszowi Smektale. Dziękujemy również fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy,  która wsparła finansowo nasz wyjazd.

Wojciech Dolatowski kl.IIb