Ekopracownia dla uczniów szkoły podstawowej
W czwartek 24 marca uczniowie klasy 1c gościli na innowacji geograficznej młodszych kolegów szkoły podstawowej. Dzielili się wiedzą na temat zmian klimatu spowodowanych zanieczyszczeniem atmosfery.
W czwartek 24 marca uczniowie klasy 1c gościli na innowacji geograficznej młodszych kolegów szkoły podstawowej. Dzielili się wiedzą na temat zmian klimatu spowodowanych zanieczyszczeniem atmosfery.
11.01.2022 rok, godziny poranne, temperatura -7 st C, wysokie ciśnienie 1022 hPa, bezwietrznie. Nad miastem unoszą się dymy z domów jednorodzinnych i zakładadów.
Pomiary pyłu zawieszonego PM 2,5 - grudzień 2021.
Podczas zajęć terenowych uczniowie klasy 1c badali pył zawieszony PM 2,5.
Na podstawie badań powietrza w naszym powiecie, zauważamy podwyższone wartości pyłu zawieszonego PM2,5. Jest to mocno zauważalne w godzinach wieczornych, przy ogrzewaniu domów jednorodzinnych.
Przed nami sezon grzewczy, zastanawiamy się, czy w tym roku jakość powietrza w naszym powiecie ulegnie poprawie. Na obecną chwilę możemy cieszyć się powietrzem bez dymu, aby jak najdłużej temperatura była ok. 20 C.
Podczas emisji niskiej – spalania w piecach przydomowych niskiej jakości węgla, innych szkodliwych produktów, do atmosfery dostają się szkodliwe pyły, które mają zły wpływ na nasz układ oddechowy.
Podczas lekcji informatyki, w ramach działającej w szkole Ekopracowni, uczniowie przygotowywali prezentacje multimedialne, które stanowią swoisty raport klimatyczny z prawie całego kraju. Zapraszamy do zapoznania się z jedną z nich.
Przedstawiamy wyniki pomiarów jakości powietrza w powiecie gostyńskim, które wykonano w poszczególnych rejonach w dniach 25 i 30 października 2020 roku.
Po dłuższym czasie przerwy spowodowanej epidemią wreszcie wracamy do ponownego monitoringu pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 na terenie naszego powiatu.
O jakości powietrza w naszym regionie decydują także masy powietrza napływające nad Wielkopolskę. Korzystne dla nas ze względu niskiego stężenia pyłów PM10 i PM 2,5 są wietrzne dni i noce, wtedy wartości pyłu zawieszonego są w normie.
Przedstawiamy wyniki pomiarów jakości powietrza w Gostyniu i Kunowie, które wykonano w poszczególnych rejonach w dniach 28 i 29 listopada 2019 roku.
W czwartek 10 października 2019 r. uczniowie klasy 2B pod opieką pani Katarzyny Miedziarek wzięli udział w Młodzieżowym Kongresie Klimatycznym w Poznaniu, gdzie zaprezentowali pracę szkoły na rzecz ochrony środowiska Powiatu Gostyńskiego.
Od września 2018 roku w ramach działań Ekopracowni monitorowano zapylenie powietrza pyłem PM 2,5 i PM 10. Po przeanalizowaniu wyników można stwierdzić, że normy przekroczone zostały przede wszystkim w okresie grzewczym, od listopada do marca.
Smog – zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Etymologia pojęcia „smog” wskazuje na połączenie słów smoke (dym) i fog (mgła). Zanieczyszczenie powietrza, jakim jest smog, powstaje wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz substancje stałe, czyli pyły zawieszone, a także kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA).
Pod koniec lutego 2019 r. uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących dokonali pomiaru pyłu zawieszonego PM 2,5 na terenie Gostynia. Przedstawiamy wyniki.
Pod koniec stycznia i w pierwszych tygodniach lutego 2019 r. uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących dokonali pomiaru pyłu zawieszonego PM 2,5 na terenie Gostynia. Przedstawiamy wyniki.
6 i 13 grudnia 2018 uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących dokonali pomiaru pyłu zawieszonego PM 2,5 na terenie Gostynia. Przedstawiamy wyniki.
22 listopada 2018 uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących dokonali pomiaru pyłu zawieszonego PM 2,5 na terenie Gostynia. Przedstawiamy wyniki.
Strona 1 z 2