Lepsza jakość powietrza, ale brak opadów

Maciej Jańczak

Podczas ostatnich badań terenowych zaobserwowano niepokojąco niskie stany wód powierzchniowych rzeki Kani i Brzezinki, poziom        około 16 cm. Pobrano próbki wody do badań laboratoryjnych, które wykazały duże stężenie azotanów i fosforanów. Powodem tego zjawiska jest susza, która stanowi poważne wyzwanie zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Przyczyny suszy:

*brak opadów deszczu szczególnie w naszym regionie, od kilku tygodni nie spadła kropla deszczu, co prowadzi do obniżania się poziomu wody w rzekach, zapowiadane na najbliższe dni i tygodnie upały mogą to zjawisko pogłębić,

*zmiany klimatyczne notowany wzrost temperatury i zmiany klimatu mają decydujący wpływ na sytuację wodną w Europie. W 2023 roku susza rozwija się nie tylko na południu Europy, ale przede wszystkim w Europie północnej i środkowej.

Skutki suszy:

*powoduje szkody w gospodarce, w tym w rolnictwie. Producenci rolni, których uprawy zostały uszkodzone przez suszę, ponoszą duże straty materialne, w okresie wzrostu muszą stosować sztuczne nawadnianie widoczne w ogrodnictwie i sadownictwie. Warto magazynować wodę deszczową podczas zimy i wczesnej wiosny.

Pozytywnym zaobserwowanym zjawiskiem podczas badań jest czystsze powietrze, nie zanotowaliśmy przekroczonego stężenia pyłu zawieszonego PM 10 i 2,5. Skończył się sezon grzewczy, wreszcie możemy aktywnie spędzać czas na “świeżym” powietrzu.

Skip to content